Töltse le a programunkat nyomtatható formában!
Plenáris terem
9:30 - 9:40
Plenáris terem
Megnyitó
Elek Sándor, Törökbálint polgármestere és Dr. Várdi Katalin a szakmai nap ötletgazdája
9:45
Plenáris terem
A törökbálinti Tüdőgyógyintézet szakmapolitikai jövője: Dr. Antal Gabriella főigazgató
Ez év áprilisában szép új épületet avatunk Törökbálinton.
16:45 - 17:15
Plenáris terem
Precíziós és individuális medicina, a gyógyítás jövője
ELŐADÓ: PROF. ILLÉS ZSOLT NEUROLÓGUS (UNIVERSITY OF SOUTHERN DENMARK, ODENSE)
Illés professzor, aki az Odense-i egyetem neurológus professzora és az egyetem precíziós medicina csoportjának vezetője általános orvosi és neurológiai példákon mutatja be azt a gyökeres szemléletváltozást, amit a molekuláris biológiai ismeretek térhódítása von maga után.
A tudomány tendenciája a minél szofisztikáltabb, személyre szóló, precíz megfigyelésre építi a terápiát. A tünet orientált diagnosztikát immáron nem csupán tünet orientált kezelés, hanem a mind precízebb fenotípus megfigyelés, genotípus ismeret és ilyen személyre szabott terápia fogja jellemezni.
17:45 - 18:45
Plenáris terem
“Adj levegőt!” Gálaest és fogadás
A Törökbálinti Tüdőgyógyintézet betegei és gyógyítóik kórusa és és vendégművészek műsora - Felkészítő karnagy: Philipp György
“Híd a Gyógyítók között” terem
10:30 – 11:30
"Híd a gyógyítók között" terem
Exacerbatio megelőzése COPD-ben (1.)
DR. DULKA EDIT, OSZTÁLYVEZETŐ FŐORVOS, DR. LUPKOVICS GERGELY, ORVOSIGAZGATÓ – TÜDŐGYÓGYINTÉZET TÖRÖKBÁLINT
Ebben a szekcióban egyrészről az exacerbatiok megelőzésének modern irányelveit elemezzük, másrészről viszont a páciensek gondozásában résztvevő kollégákkal fogjuk megbeszélni azokat a lehetőségeket, amelyek javítják a betegek COPD performance-át a compliance javítás eszközeivel, ami az Intézeti osztályok, a szakorvosok, szakasszisztensek, ápolók és a háziorvosok koordinált együttműködésével valósulhat meg.
12:00 - 13:00
"Híd a gyógyítók között" terem
Exacerbatio megelőzése asthmában
DR. DULKA EDIT, OSZTÁLYVEZETŐ FŐORVOS, DR. LUPKOVICS GERGELY, ORVOSIGAZGATÓ – TÜDŐGYÓGYINTÉZET TÖRÖKBÁLINT
A légúti betegségek lefolyásában az állapotromlás leginkább az időről időre megjelenő fellángolások kapcsán érhetők tetten.
Ebben a szekcióban egyrészről az exacerbatiok megelőzésének modern irányelveit elemezzük, másrészről viszont a páciensek gondozásában résztvevő kollégákkal fogjuk megbeszélni azokat a lehetőségeket, amelyek javíthatják a betegek asztmás kontrollját a compliance javítás eszközeivel, ami az Intézeti osztályok, a szakorvosok, szakasszisztensek, ápolók és a háziorvosok koordinált együttműködésével valósulhat meg.
14:00 - 15:00
"Híd a gyógyítók között" terem
Gyógyító jelenlét súlyos krónikus betegségek gondozása során. Jogi, morális és teológiai megfontolásak az élet végén
ELŐADÓ: PROF. SÁNDOR JUDIT – KÖZÉP-EURÓPAI EGYETEM
A szabályozás, a források hiánya sokszor hozza olyan helyzetebe a praktizáló orvost, hogy saját meggyőződése alapján cselekedjen a beteg érdekében. De vajon a beteg érdeke mindig egységes?
És vajon mindig egybeesik az orvoséval?
Ebben a szekcióban ezeket a gondolatokat fogjuk boncolgatni
Felkért hozzászólók:
Dr. Tóth Krisztina, főorvos – Polcz Alaine Hospice, Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet
Dr. Mártonffy Marcell teológus – Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem
15:30 - 16:30
"Híd a gyógyítók között" terem
Tudatos és tudattalan a légzésben
ELŐADÓ: PROF. NAGY FERENC NEUROLÓGUS, FŐORVOS – KAPOSI MÓR OKTATÓ KÓRHÁZ, KAPOSVÁR
Ebben a szekcióban arról fogunk beszélni, hogy a tudattalanul zajló légzés tudatossá tétele nemcsak abban segíthet, hogy a betegek tünetei enyhüljenek, hanem abban is, hogy olyan mély problémák felszínre kerüljenek, amin adott esetben jó eséllyel segíteni lehet.
A légzésszabályozás összetettsége, számtalan kapcsolódási pontja különböző légzésminták kialakítását vonja maga után, ami érzékenyen szól bele a sav-bázis homeosztázisba. Ősi kínai és indiai felismerés, hogy a légzéssel kiváltható ellazulás és nyugalom, ugyanakkor az is elmondható, hogy a helytelen légzéstechnika vagy a légúti betegségekkel automatikasan járó rossz technika hatványozottan előhívja a lappangó pszichés zavarokat.
Nem egyszerűen pszichoszomatikáról fogunk beszélni, hanem arról, hogy a “software” milyen komoly hatással és számos kapcsolódással hat a “hardware”-re.
Felkért hozzászólók:
Prof. Illés Zsolt – University uf Southern Danmark, Odensee
Dr. Várdi Katalin – Tüdőgyógyintézet Törökbálint, osztályvezető főorvos
“Kooperáció és kommunikáció” terem
10:30 - 11:30
"Kooperáció és kommunikáció" terem
Perioperatív és programozott légzési rehabilitáció
ELŐADÓK: DR. PARACZKI ÁGNES, DR. KISS CSONGOR, DR. VÁRDI KATALIN., TÓTH MÓNIKA, SCHNEIDER ZSOLT – TÜDŐGYÓGYINTÉZET TÖRÖKBÁLINT
A légzésrehabilitáció a múlt század negyvenes-ötvenes éveiben megtett első kezdeti lépések óta gyökeresen megváltozott. Előtérbe kerültek a a COPD természetes lefolyását követő és a beteg életminőségét fenntartó, annak igényeihez alkalmazkodó programok kialakítása, ami kórházi, ambuláns és otthoni körülmények között végezhető. Központi elem a kardiopulmonalis terhelés, ami megfelelő felmérés és monitorozás mellett működik hatékonyan.
Nagyon fontos fókuszpont a tüdőműtét környéki felmérés, a műtéti rizikó megítélése és felkészítés a beavatkozásra a műtét előtt. Utána pedig a beteget meg kell tanítanunk a kisebb tüdővel való együttélésre. Munkánk során nem feledkezhetünk el azokról a tüdőbetegekről, akik más ok miatt kerülnek műtétre, egy magas rizikójú helyzetbe, valamint azokról sem, akiknél kardiológiai vagy hasi beavatkozás után alakul ki rekeszmozgás eltérés.
A szekció szervezői: Dr Paraczki Ágnes, Dr. Kiss Csongor, Dr. Várdi Katalin., Tóth Mónika, Schneider Zsolt, Orbánné Rácz Erzsébet.
12:00 - 13:00
"Kooperáció és kommunikáció" terem
Légzési elégtelenség rehabilitációja innovatív eszközök bevonásával
ELŐADÓK: DR. PARACZKI ÁGNES, DR. KISS CSONGOR, DR. VÁRDI KATALIN., TÓTH MÓNIKA, SCHNEIDER ZSOLT – TÜDŐGYÓGYINTÉZET TÖRÖKBÁLINT
Ebben a szekcióban a parciális és a globális légzési elégtelenség korszerű szemléletéről, az új és hatékony nem gyógyszeres kezelésekről fogunk beszélni.
Az oxigénkezelés fejlődésével lehetővé vált olyan eszközök alkalmazása is, amely már repülőúton is a betegek rendelkezésére áll.
A globális légzési elégtelenség kialakulásánál azonban a hypercapnia csökkentésére is törekedni kell. Számos tanulmány bizonyítja, hogy a magas széndioxid szint – akár fokozatosan, akár akutan alakul ki – noninvazív lélegeztetéssel uralható. Tartós bevezetésével nemcsak az életminőséget javítja, de a várható élettartamot is befolyásolja.
Hasonlóképpen fontos számos kórképben az expectoratio hatékonysága.
14:00 - 15:00
"Kooperáció és kommunikáció" terem
Kommunikáció és technológia: a jövő már itt van
ELŐADÓK: DR. SZÁNTÓ ZALÁN PTE, ÁOK , DR. FÜLÖP RÓBERT
Változóban van a beteg és orvos közötti kapcsolat is. A személyes kommunikáció mellett tér nyílik a távoli kapcsolattartásra is.
Fülöp Róbert sebészként dolgozott. Hosszú tapasztalata az idős gondozásban arra indította, hogy egy hordható egészségügyi monitorral létrehozott, high-tech multidiszciplináris környezetben alkalmazható, mesterséges intelligenciára épülő rendszert fejlesszen, amely Big Data feldolgozás segítségével alkalmas egészséges emberek preventív nyomon követésére, diagnosztikára és gondozásra egyaránt. Ebben a szekcióban egy kis gyakorlati bemutatóra is sor kerül.
15:30 - 16:30
"Kooperáció és kommunikáció" terem
Alvás – harmóniánk alapja
ELŐADÓ: DR. SZAKÁCS ZOLTÁN MED.HABIL, NEUROLÓGUS, SOMNOLÓGUS – MAGYAR HONVÉDSÉG EGÉSZSÉGÜGYI KÖZPONT
A szekcióban azon fogunk gondolkodni, hogy mi történt az alvásunkkal, hogy milyen következményekkel számolhatunk. Felhívjuk a figyelmet arra is, hogy az alvás személyes felelősségünk.
Az éjszakai pihenést nemcsak speciális munkakörök korlátozzák, hanem saját döntésünk is, hogy mindig naprakészek, informáltak legyünk. Így egyre rövidebb időnk jut az alvásra.
Ma még nem tudjuk, hogy memóriánkra, személyiségünkre, pszichés állapotunkra miként fog hatni a megváltozott alvásmennyiség abban a helyzetben, amikor a homo sapiens alvásigénye és alvásstruktúrája még nem alkalmazkodott az új fényforrások rendszeréhez.
Felkért hozzászólók:
Dr. Vida Zsuzsa neurológus, somnológus – Tüdőgyógyintézet Törökbálint
Dr. Kunos László pulmonológus, somnológus – Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinika
“Linde” terem
10:10-11:10
"Linde" terem
Innováció a non-invazív lélegeztetés területén
ELŐADÓ: MARIA LAST (LÖWENSTEIN MEDICAL)
Eszközbemutató
11:40 - 12:40
"Linde" terem
Innovatív megoldás a köhögtetés területén
ELŐADÓ: FRANCESCA SERAFINI (MEDICAL PRODUCTS RESEARCH)
Eszközbemutató
13:40 - 14:40
"Linde" terem
Oxigén terápiás eszközök bemutatója
MAJORNÉ BALOGH ADRIENN, LACZKOVICH GYÖRGY, SZEGHALMI GERGŐ (LINDE GÁZ MAGYARORSZÁG)
Palackos- és cseppfolyós oxigén, mobil oxigén koncentrátor
14:50 - 15:50
"Linde" terem
Innovatív légzésterápiás technológia
ELŐADÓK: MARIA LAST (LÖWENSTEIN MEDICAL), FRANCESCA SERAFINI (MEDICAL PRODUCTS RESEARCH), DAVID KOSINA (PHILIPS)
Eszközbemutató